Barbara Górka

Ekspertka w zakresie doradztwa osób z niepełnosprawnościami oraz wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym

Doradczyni kariery, pedagożka, specjalistka ds. aktywizacji osób ze szczególnymi potrzebami, projektantka usług (School of Form SWPS), trenerka i superwizorka, ekspertka wrocławskiej Fundacji Imago w międzynarodowych projektach, w ramach których realizuje procesy adaptacji zagranicznych narzędzi poradnictwa kariery na grunt polskiego doradztwa, m.in. podejścia socjodynamicznego.

OPIS

Od lat pracuje na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami – jako doradczyni w szkołach integracyjnych oraz w Warsztatach Terapii Zajęciowej i Zakładach Aktywności Zawodowej czy jako doradca – orzecznik w Powiatowym Zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Wdrażała innowacyjny model Centrum Asystentury Społecznej dla osób z niepełnosprawnościami oraz usługi opieki wytchnieniowej (short break) dla ich otoczenia społecznego. Trenerka w projekcie „Dostępny Design”, w ramach którego szkoliła przedsiębiorców w obszarze empatyzacji z klientami ze szczególnymi potrzebami. Liderka Akademii Konstruowania Kariery – przestrzeni rozwoju doradców i doradczyń w nurcie poradnictwa konstruktywistycznego.

Na gruncie naukowym interesują ją głównie holistyczne podejście do klientów i klientek w odniesieniu do teorii konstruktywistycznych oraz aktywizacja osób z niepełnosprawnościami na bazie ich zasobów (np. angażowanie ekspertów i ekspertek z doświadczeniem niepełnosprawności w procesy współtworzenia rozwiązań). Skupia się na projektowaniu usług dostępnych dla użytkowników (#servicedesignforcare). 

Autorka publikacji o potrzebach osób z niepełnosprawnościami m.in. poradników dla pracodawców, tworzących dostosowane stanowiska pracy czy książki „Poradnictwo edukacyjno-zawodowe dla dzieci i młodzieży w szkołach i ośrodkach specjalnych” (https://doradztwo.ore.edu.pl/poradnictwo-edukacyjno-zawodowe-dla-dzieci-mlodziezy-szkolach-osrodkach-specjalnych/). Recenzentka publikacji „Metoda Bilansu Kompetencji” m.in. w kontekście kompetentnego wspierania osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Współpracuje z krajowymi i zagranicznymi organizacjami, działającymi na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami oraz ich opiekunek i opiekunów (m.in. International Short Break Association).

Koordynatorka projektów „Dostępne poradnictwo zawodowe” oraz „Virtual Reality w Zatrudnieniu Wspomaganym i Poradnictwie Kariery” w Fundacji Imago oraz projektantka innowacji społecznych. Autorska innowacja „E-care – zdalne usługi asystenckie i opiekuńcze dla osób ze szczególnymi potrzebami” otrzymała w 2022r. europejską Innovation Award EASPD (https://www.easpd.eu/resources/innovation-awards/detail-innovation-awards/?tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Bnews%5D=931&cHash=c2cacb3aad055921e450814ed0a5a34e ).

Jej mottem jako doradczyni jest #DostępnePoradnictwoKariery, czyli wsparcie otwarte dla wszystkich klientek i klientów.